BİLGİ BANKASI

VCI Ambalajlama Nedir ve Avantajları Nelerdir ?

V.C.I. (Volatile Corrosion Inhibitors) Uçucu pas önleyici koruyucular ile  pası önleme yöntemi . Geçici koruma yollarını incelemek istersek,

Bu yöntem 40 yıllık bir uygulama ile en iyi yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Avrupa’da askeri amaçlı paketlemenin önem kazandığı yıllarda, VCI ürünleri büyük tecrübe ve araştırma sonucu öne çıkmıştır.

Totopack VCI yöntemi kağıt, mukavva, film, sıvı, pudra (toz) şeklinde uygulanabilir. Totopack ürünleri kullanıldığı yerde sürekli olarak küçük miktarda koruyucu gaz yayar  ve paket içerisindeki havanın pas önleyici zerreciklerle tamamen doldurulmasını sağlar. Ambalajın kapatılmasından 15 dakika sonra koruma başlar.

  

TOTOPACK ile ambalajlanan metallerin yüzeyi pas tutmaz bir madde ile kaplanır. TOTOPACK sadece metale doğrudan temas durumunda değil, belli bir mesafeden de etkilidir. Bundan dolayı delikli, kanallı, işlenmiş gövdeler ve düzgün olmayan yüzeyler için de uygundur.

 

TOTOPACK kağıdı kullanılarak, metal yüzeyde biriken oksijen, buhar, deniz suyu, tahta asitleri, insan teri, endüstri gazları ve diğer etmenlerin zararlı etkileri ortadan kaldırılabilir, yani pas oluşumu önlenir.

TOTOPACK kağıtları özellikle ihracat ambalajında, stoklamada, yedek parça ambalajında, ayrıca yağ, kir ve makina yağından arınmış olması gereken parçalar için  (montaj parçaları) idealdir.

Paslanmasını istemediğimiz metal parçalar, öncelikle artıklardan (talaş, toz vs.), parmak izinden, kirden ve varsa pastan arındırmalıdır. Yani ön temizlemenin tüm temel kurallarına uyulmalıdır.

TOTOPACK ön temizleme için benzin ya da emülsiyon  (sulandırılmış yarı sentetik yağ ) ile yıkama tavsiye etmektedir. Eğer ön temizleme alkalin bir deterjan ile yapılıyorsa, kesinlikle iyi bir durulamaya gerek vardır. Tüm mallar temizleme, durulama ve kurutma işlemlerinden hemen sonra paketlenmelidir

Korumayı kuvvetlendirmek için, TOTOPACK kağıt metale mümkün olduğunca yakın uygulanmalıdır. Küçük parçalar ve montaj parçaları için aralarına iki taraflı kağıt  kullanılabilir. Paletler üzerindeki parçalarda ise, kat separatörlerineTOTOPACK sermek parçanın korunması için yeterlidir.

 

Tahta sandık içindeki sevkiyatlarda kasanın iç yüzeyi TOTOPACK ile sarılmalıdır.

TOTOPACK ürünleri yaklaşık 3 yıl kendi ambalajında kalabilir. Kullanılıncaya dek sarılı, kuru ve soğuk yerde olmalıdır. Kağıt, etkisini kaybetmeden bir kaç gün açıkta kalabilir. Doğrudan güneş ışığından ve sıcaktan kaçınılmalıdır.

Düz (Kraft), krep, parafinli, suya dayanıklı, polietilen kaplı, polipropilen kaplı, darbeye dayanıklı, beyaz renkli, ateşe dayanıklı olmak üzere çeşitli TOTOPACK kâğıtları bulunmaktadır Bunlar amaca göre seçilmelidir. Müşteri isteğine göre TOTOPACK ürünlerine logo, marka vb. baskılar yapılabilir.

 

 

TOTOPACK kullanımı diğer koruma yöntemlerine göre daha ekonomik ve çağdaştır.
Hem üretici, hem de müşteri için ekonomi sağladığı gibi,geri dönüşümlü olması da daima tercih nedeni olacaktır.

TOTOPACK  ile tasarruf  aşağıdaki kıyaslama tablosunda görülmektedir

ALIŞILAGELEN AMBALAJ TOTOPACKLA YAPILAN AMBALAJ
Üretici /İhracatçı da yapılan işler :
a-Koruyucu yağ uygulamak                    
b-Denetlemek
c-Kurutmak /bekletmek
​d-Yağ geçirmez paket yapmak
Yapılan işler:
a-TOTOPACK ile ambalaj yapmak

Kullanılan maddeler :Malzemeyi korumak için koruyucu

ağ ve yağa dayanıklı ambalaj malzemesi

Kullanılan maddeler : TOTOPACK kağıt

Müşteride Yapılan işler :
Paket açmak
Yağı bertaraf etmek için yıkamak
Kurutmak
Kontrol etmek
Korumayı yenilemek

Müşteride Yapılan işler
Paket açmak
Parçalar hemen kullanıma hazırdır.
Korumanın yenilenmesine gerek kalmadan kolay denetleme. 
​Çünkü TOTOPACK tamamen aktif kalır